Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Aktualności

Bakterie kałowe w wodzie z przydomowych studni. Bądź świadomy i nie pij!

80 procent z pobranych próbek wody z przydomowych studni zawiera bakterie z grupy: coli, Escherichia coli i paciorkowce kałowe. Rekordzista miał w swojej prywatnej studni łącznie około 3 tysięcy jednostek bakterii. Norma to zero… Takie są wyniki badań próbek wody pobranych przez Sądeckie Wodociągi z prywatnych studni na terenie Nowego Sącza oraz gmin: Nawojowa, Korzenna, Stary Sącz.

Sądeckie Wodociągi po raz szósty zorganizowały akcję bezpłatnych badań wody z prywatnych studni. Przedsięwzięcie ma na celu uświadomić mieszkańcom regionu, że do zdrowego życia niezbędna jest bezpieczna i przebadana woda.

–„Bakterie są niedostrzegalne gołym okiem, więc w czystej i przejrzystej – na pierwszy rzut oka – wodzie, mogą kłębić się setki, a nawet tysiące bakterii”– zaznacza Grzegorz Cięciwa, z akredytowanego laboratorium Sądeckich Wodociągów. –„Na przykład bakterie kałowe świadczą o długotrwałym i stałym zanieczyszczeniu przydomowej studni właśnie fekaliami. Źródłem może być na przykład nieszczelne szambo znajdujące się w pobliżu lub zanieczyszczenia związane z wcześniejszymi zrzutami ścieków do środowiska.”

Obecność w przebadanych próbkach wody bakterii z grupy Escherichia coli świadczy natomiast o świeżym zabrudzeniu wody.

–„Nie powinno się ani pić takiej wody, ani używać jej do celów higienicznych”– dodaje Grzegorz Cięciwa.

Problem pojawia się, kiedy te niewiadomego pochodzenia bakterie, np. z nieszczelnego szamba przedostaną się do naszej studni, a następnie naszego organizmu. Może dojść do tego podczas picia lub stosowania brudnej wody do celów higienicznych. Następstwem jest na przykład nawracające i uciążliwe zapalenie układu moczowego.

Dlatego woda przeznaczona do picia i ta używana do celów higienicznych musi spełniać restrykcyjne wymagania bakteriologiczne oraz fizykochemiczne. Musi być w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Alternatywą dla wody z przydomowej studni jest woda z sieci wodociągowej.

–„Woda, która trafia do sieci Sądeckich Wodociągów jest poddawana codziennej kontroli. Próbki są badane na bieżąco. Klient może, więc być pewny jej jakości”– przekonuje pracownik akredytowanego laboratorium Sądeckich Wodociągów.

W sierpniu i wrześniu tego roku Sądeckie Wodociągi przebadały bezpłatnie wodę z 30 przydomowych studni. Tylko woda w sześciu z nich nadawała się do spożycia. Łącznie w latach 2015-2022 spółka przeprowadziła 500 takich badań.

Fot. pixabay.com   

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty