Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Aktualności

Konferencja prasowa Sądeckich Wodociągów: inwestycje, współpraca naukowa, najważniejsze plany

W czwartek (16 lutego 2023 r.) odbyła się w siedzibie spółki Sądeckie Wodociągi konferencja dla mediów. Prezes Tadeusz Frączek podsumował 2022 rok oraz opowiedział o najważniejszych działaniach spółki, m.in. o pionierskim na skalę Polski systemie wykrywania strat wody.

–„Każde przedsiębiorstwo wodociągowe w Polsce boryka się ze stratami wody. Za straty wody, które są wynikiem awarii lub kradzieży nikt oczywiście przedsiębiorstwom nie płaci. Dlatego podjęcie działań systemowych, które ograniczą ten problem jest dziś jednym z ważniejszych zdań spółek wodociągowych” – zaznaczył Tadeusz Frączek, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów.

Sieć spółki została podzielona na 69 obszarów. Każda strefa jest opomiarowana. Przepływomierze mierzą ilość wody, która wpływa do strefy i ilość wody, która z niej wypływa. Do każdej strefy są przyporządkowane wodomierze klientów i na bieżąco, dzięki nakładkom radiowym odczytywane są z nich dane. Te informacje za pomocą sieci 136 koncentratorów (przekaźników) wysyłane są do systemu Sądeckich Wodociągów i analizowane.

Dane dotyczące ilości wody, która wpłynęła do strefy, następnie informacje o ilości, która wypłynęła ze strefy i zużycie wody przez klientów w danej strefie, dają obraz poziomu ewentualnych strat wody. Straty mogą wynikać z kilku przyczyn. Są to między innymi awarie i kradzieże.

Raz na dobę następuje bilansowanie strefy (podsumowanie przesłanych do systemu danych), co umożliwia szybkie reagowanie na ewentualne awarie. Do końca marca system będzie bilansował dane co godzinę.

–„Straty wody zawsze będą. Nie ma w Polsce przedsiębiorstwa, które całkowicie je wyeliminowało. Ważne natomiast, żeby je systematycznie ograniczać i tym zajmuje się waśnie dział monitoringu i sterowania siecią”– zaznacza kierownik Andrzej Wójsik.

System ten jest cały czas udoskonalany, nanoszone są nowe dane we współpracy z działem informacji przestrzennej oraz działem sprzedaży.

Tak rozbudowany układ bilansowania strat wody, działający na tak dużym obszarze (Nowy Sącz oraz gminy: Stary Sącz, Nawojowa, Korzenna), jest pionierskim rozwiązaniem na skalę Polski.

Na zdjęciu podział strefowy sieci Sądeckich Wodociągów

 

Mapa sieci Spółki SW z podziałem na strefy

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty