Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Aktualności

Niezwykłe osobistości świata nauki i biznesu na konferencji Sądeckich Wodociągów.

Ponad 40 wygłoszonych referatów, naukowcy z cenionych polskich uczelni, przedstawiciele instytucji rządowych oraz biznesu – tak w skrócie można podsumować ostatnią konferencję naukowo-techniczną zorganizowaną przez Sądeckie Wodociągi.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Infrastruktura Krytyczna Miast” odbyła się w Rytrze dniach od 6-8 października. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały nowe badania naukowe i najnowsze rozwiązania techniczne z zakresu infrastruktury krytycznej.

–„Będzie nam niezmiernie miło, jeśli konferencja stanie się inspiracją do kolejnych, społecznie pożytecznych pomysłów realizowanych wspólnie przez przedsiębiorstwa komunalne i uczelnie techniczne. Przykłady takich pozytywnych działań prezentowane były podczas naszej konferencji. Spółka Sądeckie Wodociągi również pracuje nad ciekawymi rozwiązaniami razem z krakowskimi uczelniami wyższymi”– powiedział w podsumowaniu wydarzenia Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów.

Poruszane podczas konferencji problemy związane były między innymi z kwestią „powodzi miejskich”, prawną ochroną zasobów wodnych. Zaprezentowane zostały najciekawsze rozwiązania zastosowane we współczesnych smart cities, w tym przykłady błękitno-zielonej infrastruktury. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się także jak Polski Fundusz Rozwoju wspomaga samorządy w osiąganiu wymogów zielonej transformacji.

–„Liczę na to, że będziemy mogli się cyklicznie spotykać w Rytrze po to by współpracować ze sobą i dostarczać ważnych, prawdziwych informacji dla całego społeczeństwa oraz regionu. Nie tylko jeśli chodzi o dostawy wody, ale również o procesy zachodzące w środowisku wodnym”– zaznaczyła 
dr hab. inż. Alicja Kicińska, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

–„To był zaszczyt być na tej konferencji. Przedsięwzięcie było bardzo dobrze zorganizowane. Mieliśmy ciekawy przegląd tego, co dzieje się w tematyce infrastruktury krytycznej na polskim rynku”– Wolfgang Podewils, WP Water Consulting, Niemcy.

–„Potrzeba organizacji tego rodzaju przedsięwzięć i prezentowania zagadnień związanych z infrastrukturą krytyczną miast jest elementem niezbędnym. Problemy i zagadnienia ochrony środowiska, czy zagospodarowania środowiska naturalnego, środowiska miejskiego dotykają nas coraz częściej. Było to widać między innymi minionego lata, kiedy te nawalne deszcze bardzo mocno nas dotknęły i okazało się, że eksploatacja infrastruktury krytycznej to jest temat numer jeden”– dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej.

–„Sama inicjatywa zorganizowania takich konferencji podnosi świadomość wszystkich uczestników tego systemu poprzez obywateli, ale i również przedsiębiorców. Jest to taki nieodzowny element wymiany doświadczeń związanych z pragmatyką danej branży tak, aby budować i wzmacniać odporność na wszelkie ewentualne zagrożenia, ale również dostosować swój kontekst do zmieniającego się otoczenia”– powiedział Piotr Szufnara, z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Uczestnicy konferencji zobaczyli na przykładzie Sądecczyzny jak zarządzany będzie proces predykcji i sterowania inteligentną infrastrukturą sieci wodociągowej oraz poznali nową metodologię wykrywania wycieków w systemach wodociągowych w oparciu o symulację hydrauliczną i sztuczną inteligencję. Przedstawiono kluczowe obszary z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa tak w Polsce, jak również na przykładzie doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów. Zaprezentowane zostały początkowe wyniki badań kompostów na obecności w nich mikroplastików, badania nanocząsteczek w wodach powierzchniowych. Nie zabrakło podnoszonego w ostatnim czasie wątku „wojen o wodę” i w tym kontekście rozwiązań dotyczących odzysku wody pitnej ze ścieków. Zaprezentowany został system, który monitoruje ujęcia dostarczające wodę dla około 20 procent ludności na świecie, a ponadto działanie technologii LNG i CNG na wybranych przykładach oraz wykorzystanie Mobilnego Punktu Dystrybucyjnego Infrastruktury Teleinformatycznej, czy systemu zdalnego odczytu wodomierzy w minimalizacji strat wody.

Prezes Sądeckich Wodociągów zapowiedział kontynuację wydarzenia za dwa lata.

 

PATRONAT NAUKOWY:

Politechnika Krakowska
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Politechnika Warszawska
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Komisja Nauk Geologicznych, Oddział PAN w Krakowie 

 

PATRONAT HONOROWY:

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
Polskie Zrzeszenie Techników i Inżynierów Sanitarnych

 

Poniżej film podsumowujacy konferencję IKM

 

 

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty