Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Nasze obiekty

Oczyszczalnia Ścieków w Nowym Sączu

Oczyszczalnia Ścieków przy ulicy Wiklinowej 4 w Nowym Sączu powstała w ciągu trzech lat. Jej budowa wraz z kolektorem dosyłowym kosztowała około 30 milionów złotych. Obiekt zaczął służyć mieszkańcom Nowego Sącza, Nawojowej i Kamionki Wielkiej w 1996 roku. Przez oczyszczalnię przepływa rocznie około dziewięciu milionów metrów sześciennych ścieków.

Jak działa?

Ścieki przypływają do oczyszczalni rurą o średnicy 1400 mm. Następnie wpływają do pompowni, która przesyła je do urządzeń oczyszczających za pomocą pomp Archimedesa. Tam specjalne urządzenie zatrzymuje większe odpady znajdujące się w ściekach. Następnie nieczystości przepływają do dwóch piaskowników i łapaczy tłuszczu, gdzie usuwany jest piasek i tłuszcz.

Tłuszcz gromadzony jest w specjalnym magazynie, a następnie odprowadzany do komór fermentacyjnych. W tym czasie ścieki kierowane są do dwóch osadników wstępnych. Nagromadzona w nich substancja poddawana jest wstępnej fermentacji, a następnie oczyszczana ze związków azotu i fosforu. Efektem tego procesu jest woda, która już bez nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń trafia do Dunajca.

W 2005 roku, po przeprowadzeniu inwestycji wartej ponad siedem milionów złotych, nowosądecka oczyszczalnia ścieków stała się jedną z najbardziej oszczędnych w użytkowaniu. Sama wytwarza energię do zasilania swoich urządzeń.

Kontakt: 18 4491133, e-mail: wielopole@swns.pl

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty