Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Aktualności

Sądeckie Wodociągi ogłaszają akcję bezpłatnych badań wody (limit badań został już wyczerpany)

15 lutego 2021 roku ruszyła akcja bezpłatnych badań wody z przydomowych studni dla gospodarstw domowych z terenu działania Sądeckich Wodociągów. Badania prowadzone są na wniosek samorządów: Nowego Sącza, Starego Sącza, Korzennej, Nawojowej, Kamionki Wielkiej. Akcja potrwa do końca czerwca lub do wyczerpania się limitu (75 badań).    
Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie pod numerem telefonu 18 41 41 228. Regulamin badań znajduje się TUTAJ.

– Po raz piąty prowadzimy bezpłatne badania wody z przydomowych studni, na terenie działalności przedsiębiorstwa – mówi Tadeusz Frączek, prezes zarządu Spółki Sądeckie Wodociągi. – Poprzez tego typu akcje chcemy uświadamiać mieszkańcom regionu jak duży wpływ na nasze zdrowie ma jakość wody, której używamy do celów spożywczych i higienicznych.

Inicjatywa ma wskazać na zagrożenia związane z korzystaniem wody ze studni, które są zlokalizowane w pobliżu szamb lub źle zabezpieczone. Zdarza się, że w takiej wodzie znajdują się bakterie z grupy coli, a także paciorkowce groźne dla naszego zdrowia. Takiej wody nie można pić. Nawet kąpiel w niej jest ryzykowna dla zdrowia, szczególnie dla dzieci.

Ostatnie badania wody prowadzone w latach 2015 – 2018 wskazały, że woda z ponad 70 proc. przydomowych studni nie nadawała się do picia. Badaniami zostało objętych około 400 gospodarstw domowych.

Alternatywą jest woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jest na bieżąco badana i monitorowana. Woda Sądeckich Wodociągów spełnia najostrzejsze normy polskie i zagraniczne, co potwierdzają kontrole na bieżąco prowadzone m.in. przez sanepid.

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty