Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Nasze obiekty

Stacja Uzdatniania Wody w miejscowości Gaboń

Stacja Uzdatniania Wody w miejscowości Gaboń (590 m n.p.m.) zaopatruje w wodę mieszkańców Gabonia, Skrudziny i Gołkowic Górnych.

Woda ujmowana z potoku Jaworzynka podlega uzdatnianiu w nowo wybudowanej stacji. Woda ma charakter źródlany i jest bardzo dobrej jakości.

Jednak każdorazowe opady atmosferyczne czy zrywka drewna sprawiają, że przestaje nadawać się do celów spożywczych. Dlatego też woda poddawana jest procesom uzdatniania  na filtrze piaskowym wspomaganym koagulacją i dezynfekowana lampą UV i podchlorynem sodu. Uzdatnianie  wody umożliwia  utrzymanie ciągłości dostawy wody pitnej spełniającej normy wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Maksymalna wydajność Stacji to 400 m3/dobę.

Pracę stacji wspiera zbiornik o pojemności 100 mᶾ. Zapewnia on stabilność zaopatrzenia w wodę okolicznych miejscowości, gdzie okresowo występowały jej braki. Obiekt mogą oglądać turyści wędrujący na Przehybę (1175 m n.p.pm).  Spragnieni mają też możliwość skorzystania z zewnętrznego zdroju wody pitnej, zainstalowanego obok  budynku.

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty