Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Aktualności

Naukowcy: Duże uznanie dla Sądeckich Wodociągów za projekty badawcze

Po raz trzeci profesorowie z polskich uczelni wyższych spotkali się na posiedzeniu Rady Naukowej Działu Badań i Rozwoju Sądeckich Wodociągów.

Przewodnim tematem stała się nowa dyrektywa Unii Europejskiej, ale nie zabrakło również informacji o działaniach badawczych spółki oraz licznych przedsięwzięciach naukowych organizowanych przez przedsiębiorstwo.

–„Najbliższe wyzwanie, jakie czeka przedsiębiorstwa wod.-kan. wynika z zapisów nowej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody do spożycia”– podkreślił prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski, kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i odprowadzania ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Kraje Unii Europejskiej muszą dostosować prawo krajowe do zapisów prawa unijnego oraz informować konsumentów nie tylko o jakości dostarczanej wody, ale również przekazywać dane o stratach w sieci wodociągowej.

–„Sądeckie Wodociągi znacznie wyprzedziły inne spółki wodociągowe w tym zakresie, bowiem już dziś sieć wodociągowa spółki została podzielona na 69 stref. Oznacza to znaczne zawężenie poszukiwań strat wody”–zaznacza Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. –„Dodatkowo spółka odczytuje online ponad 90 proc. wodomierzy. Odczyty online oraz podział sieci na wydzielone strefy dają wiarygodne dane o ewentualnych stratach i pomagają nie tylko w ich lokalizacji, ale docelowo dają możliwość wyznaczenia obszarów narażonych na awarie.”

Strefowanie sieci pozwala obserwować w czasie rzeczywistym przepływ wody w danym obszarze. Im mniejsza strefa tym szybsza lokalizacja awarii i bardziej dokładne dane dotyczące ewentualnych strat wody.

–„Za te wyprzedzające działania należy się spółce duże uznanie. Pomogą one, bowiem Sądeckim Wodociągom dostosować się do nowej dyrektywy. Spółka niweluje straty poprzez odczyty zdalne i zagęszczanie sieci stref–podsumował dr hab. inż. Tomasz Bergel, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, kierownik Katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Naukowcy pochwalili spółkę także za tak potrzebne w ostatnich miesiącach zróżnicowanie źródeł dostaw energii, zaangażowanie w projekty badawczo-rozwojowe oraz organizację konferencji naukowych.

Pracownicy spółki publikowali swoje wyniki badań w pismach naukowych 17-krotnie. Prezentowali wyniki swoich badań podczas 16 konferencji naukowych, w tym w konferencjach międzynarodowych.

W posiedzeniu Rady Naukowej B+R wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych:

  • Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski – Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i odprowadzania ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (w trybie online)
  • Dr hab. inż. Krzysztof Gaska - Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach
  • Dr hab. inż. Tomasz Bergel, prof. UR – Kierownik Katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
  • Dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. PWSZ  – Instytut Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu
  • Dr hab. inż. Grzegorz Przydatek – Kierownik Zakładu Zarządzania i Inżynierii Produkcji Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Podczas posiedzenia głos zabrali także prezes zarządu spółki Tadeusz Frączek oraz wiceprezes Sławomir Rajski, a także przedstawiciele Działu B+R kierownik Kazimierz Kudlik oraz Ewa Wysowska.

Naszą misją jest skupiać uwagę na działaniach na rzecz sądeczan i sądeczanek. Naszymi codziennymi działaniami wspieramy obszary zrównoważonego rozwoju Nowego Sącza i okolic.

Otwórz: Sądeckie Wodociągi działania CSR

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty