Strona Konferencji Infrastruktura Krytyczna Miast
Biuletyn Informacji Publicznej spółki Sądeckie Wodociągi
994
Pogotowie
wodociągowe
(18) 443-86-43

Współpraca naukowa

Rozwój technologiczny i zarządczy Spółki wspierany jest poprzez partnerstwa z ośrodkami naukowo badawczymi, uczelniami wyższymi oraz współpracę z innymi podmiotami sektora wodociągowego.

Bieżące nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z uczelniami wyższymi oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi zaowocowało podpisanymi umowami i porozumieniami o współpracy z:

1.Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie porozumienie o współpracy zwarte dnia 09.06.2017r.

Podejmowana tematyka badawcza obejmuje w szczególności monitoring parametrów jakości wody w sieci i to w czasie rzeczywistym (on-line).
 

2. Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu porozumienie o współpracy zawarte dnia 08.05.2017r. 

Umowa nr 17/PPZ/ZP/2017/II o pilotażowe praktyki studenckie dla studentów uczestniczących w projekcie praktyk zawodowych studentów PWSZ w Nowym Sączu w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” zawarta w dniu 03.10.2017r.

 

3. Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - porozumienie o współpracy zawarte w dniu 23.10.2017r.

Wspólna działalność naukowa jest szczególnie ukierunkowana na tereny wiejskie i obejmowała będzie min. analizy jakości wody oraz jakości ujmowanych ścieków a także szeroko rozumianego monitoringu systemu ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody oraz odbioru, oczyszczania ścieków i przeróbki osadów (min. analizy ilości i jakości ścieków odpływających ze zlewni terenów wiejskich w stosunku do ilości i jakości ścieków dostarczanych od odbiorców tychże zlewni).

Namacalnym wynikiem zawiązanej współpracy jest realizacja Agendy badawczej w ramach projektu pn. „Rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej Spółki z o.o. „Sądeckie Wodociągi” poprzez rozbudowę bazy aparaturowej dla potrzeb innowacyjnego wykrywania zagrożeń oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 1 Oś Priorytetowa Gospodarka Wiedzy, Działanie 1.2: Badania i innowacje w przedsiębiorstwach, Poddziałanie 1.2.2 Infrastruktura badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Po rozbudowie aparatury badawczej przewiduje się rozpoczęcie innowacyjnych badań i analiz zgodnie z opracowaną Agendą Badawczą we współpracy przedsiębiorstwa z Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie - Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji. Planowana jest realizacja prac badawczo-rozwojowych:

  • o istotnym znaczeniu dla gospodarki regionalnej, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw i zwiększenie nadzoru i kontroli nad utrzymaniem we wszystkich odcinkach sieci stabilności i wysokiej jakości wody pitnej dostarczanej do odbiorców oraz zwiększenia bezpieczeństwa odbioru i transportu ścieków bytowo-gospodarczych,
  • charakteryzujących się pozytywnym wpływem na środowisko naturalne poprzez lokalizację i eliminację miejsc infiltracji ścieków do środowiska oraz wód przypadkowych z gruntu do systemu kanalizacji sanitarnej, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa odbioru i transportu ścieków bytowo-gospodarczych.

 

4. Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie: 

  • z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - porozumienie o współpracy z dnia 26.03.2018r.
  • z Wydziałem Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska - porozumienie o współpracy zawarte w dniu 17.05.2019r.

 

5. Wydziałem Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej - porozumienie o współpracy z dnia 14.06.2019r. 

 

Podpisane umowy i porozumienia mają na celu udokumentowanie podejmowanej od wielu lat współpracy z ośrodkami naukowymi, w szczególności w zakresie działalności naukowo-badawczej oraz kształcenia studentów, szczególnie w zakresie realizacji przez studentów praktyk i staży, współpracy w dziedzinie badań naukowych i dydaktyki, polegających na wykonywaniu dla potrzeb Spółki prac naukowo badawczych, studialnych, koncepcyjnych, projektowych, ekspertyz i opinii oraz studenckich prac dyplomowych. Zawiązana współpraca pozwala na wzrost działalności rozwojowej Spółki, w tym wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań chroniących środowisko naturalne oraz optymalizujące nakłady. Planowane prace badawczo-rozwojowe zapewnią dynamiczny rozwój oraz bezpieczeństwo świadczonych usług w świetle dynamicznie zmieniającego się otoczenia zewnętrznego, a także zbudowania partnerskich relacji transferu wiedzy i doświadczenia.

 
Na podstawie Uchwały Zarządu Spółki „Sądeckie Wodociągi” w dniu 22.05.2018r. została powołana Rada Naukowa Działu Badań i Rozwoju Spółki „Sądeckie Wodociągi”.

Aktualny skład Rady Naukowej B+R: 

  1. Dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, prof. AGH – Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna,
  2. Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski – Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i odprowadzania ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej,
  3. Dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki, Prof. PK – Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej w Krakowie,
  4. Dr hab. inż. Tomasz Bergel, Prof. UR – Prodziekan ds. Kierunków: Inżynieria Środowiska, Inżynieria i Gospodarka Wodna oraz Architektura Krajobrazu Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
  5. Dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS  – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (dawniej PWSZ Nowy Sącz),
  6. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Gaska – Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach / Wydział Informatyki AGH Kraków/ Sądeckie Wodociągi Spółka z o.o.
  7. Dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS – Kierownik Zakładu Zarządzania i Inżynierii Produkcji Instytutu Technicznego ANS w Nowym Sączu.

 

Obszary istotne dla działalności Spółki i wymagające rozszerzenia współpracy ze środowiskiem naukowym:

  • Bezpieczeństwo dostaw wody i oczyszczania ścieków
  • Cyberbezpieczeństwo systemów wod-kan
  • Optymalizacja wytwarzania i  wykorzystania energii elektrycznej i ciepła
  • Racjonalna gospodarka osadami ściekowymi i osadami z koagulacji wody
  • Dywersyfikacja działalności Spółki
  • Transport przyjazny  środowisku
  • Systemy informacji przestrzennej


Spółka Sądeckie Wodociągi od lat współpracuje z ośrodkami naukowymi, udostępniając materiały na potrzeby prac dyplomowych oraz przy kształceniu studentów, szczególnie w zakresie praktyk dyplomowych i staży zawodowych.

Studentów, Doktorantów oraz Pracowników Naukowych zainteresowanych udostępnieniem materiałów do celów naukowych prosimy o złożenie wniosku (wzór do pobrania poniżej) w siedzibie Spółki Sądeckie Wodociągi w Nowym Sączu przy ul. Wincentego Pola 22.

Wzór wniosku o udostępnienie informacji do celów naukowych i dydaktycznych - w załącznikach.

Jednocześnie, prosimy Opiekunów Naukowych oraz Promotorów prac naukowych o kontakt z Działem Badań i Rozwoju w celu uzgodnienia tematów prac naukowych, które mogą stanowić odpowiedzi na bieżące tematy badawcze i problemy podejmowane w Spółce.

 

Działalność B+R skupia się także na upowszechnianiu wyników badań i osiągnięć m.in. poprzez publikowanie wyników badań i analiz w specjalistycznych wydawnictwach naukowych oraz prezentacje w sesjach konferencji naukowo-technicznych, seminariach i sympozjach.
 
 

Pliki do pobrania

Historyczne zdjęcia sądeckich wodociągów, zobacz jak wyglądała budowa rurociągów i zakładu pomp.

Otwórz: Historia sądeckich wodociągów
Fundusze Unijne  RP Małopolska
Awarie i remonty