Prace są związane z wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącej sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa jest powiązana ze strategią Unii Europejskiej dotyczącą „Europejskiego Zielonego Ładu”.
– „Zrównoważony rozwój to taki rozwój, który zapewnia zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie przekreślając możliwości zaspokojenia potrzeb pokoleń następnych”– wyjaśnia Tadeusz Frączek.
Z punktu widzenia firmy oznacza to przygotowanie raportu zrównoważonego rozwoju w oparciu o nowe standardy Unii Europejskiej, które w czerwcu tego roku przyjęła Komisja Europejska. Dotyczą one między innymi określenia planów przedsiębiorstwa związanych z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza (zgodnie z porozumieniem paryskim) oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Raport zrównoważonego rozwoju musi opierać się na konkretnych danych liczbowych i jakościowych, m.in. powinien zawierać informacje dotyczące śladu węglowego firmy, określenia ryzyk i szans przedsiębiorstwa związanych ze zmianami klimatu.
– „Sądeckie Wodociągi nie mają jeszcze obowiązku raportowania tych danych, ale chcemy być transparentni nie tylko dla naszych klientów, ale też dla naszych kontrahentów. Już dziś między innymi instytucje finansujące zgłaszają zapotrzebowanie na informacje związane ze zrównoważonym rozwojem”– dodaje prezes.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju opiera się na trzech obszarach: środowisko naturalne, społeczeństwo, ład korporacyjny (z angielskiego ESG – Environmental, Social and Corporate Governance). Będzie obowiązywać duże, średnie i małe firmy notowane na rynku regulowanym (giełdowym). Wpłynie jednak na pozostałe firmy, od których raportujące podmioty będą wymagały danych dotyczących tych trzech obszarów.